Leczenie wad postawy u dzieci, czyli fizjoterapia pediatryczna

Koślawe i szpotawe ustawienia kolan, tzw. gołębi chód i płaskostopie to jedne z częstych odchyleń postawy u dzieci, nad którymi pracujemy w gabinetach Centrum Osteopatii Osteo-Mach. Rodzice często nas pytają o to, czy właściwą postawę i chód da się wypracować? Najczęściej tak! Wymaga to jednak regularnej pracy i ćwiczeń pod okiem specjalisty.

Dla nas praca z dziećmi to największe wyzwanie, ale i źródło ogromnej satysfakcji. Jesteśmy za globalnym spojrzeniem na odchylenia w postawie i wady postawy. Nasze podejście to kompleksowe połączenie pracy osteopatycznej, fizjoterapeutycznej, logopedycznej i podologicznej.

Badając dziecko, bierzemy pod lupę nie tylko postawę, ale również dietę, prawidłową motorykę oczu, wady zgryzu. Dodatkowo wykonujemy analizę fotograficzną całego ciała oraz ocenę antropometryczną głowy i twarzy.

Jeśli u swojego dziecka obserwujesz niepokojące objawy, takie jak:

  • stawianie podczas chodzenia jednej albo dwóch stóp palcami do środka,
  • siadanie na kolanach z piętami skierowanymi do zewnątrz,
  • koślawe kolana (mamy z nimi do czynienia, jeśli u dziecka obserwujemy co najmniej 5 cm odległość między kostkami, gdy stoi wyprostowane ze złączonymi kolanami),
  • nie ma na co czekać. Trzeba działać!

W Centrum Osteopatii Osteo-Mach specjalizujemy się w fizjoterapii pediatrycznej.
Po postawieniu diagnozy nasi terapeuci mogą zalecić: terapię manualną, ćwiczenia, stosowanie indywidualnie dobranych wkładek, czy też dać zalecenia celem stymulowania właściwego rozwoju stópek.

Przyczyn odchyleń w postawie może być wiele. Mogą nimi być odchylenia w rozwoju układu kostnego np. większe przodoskręcenie szyjki kości biodrowej lewej względem prawej, czy też zaburzenie statyki i dynamiki w obrębie miednicy, a także wady stóp (wrodzone
i nabyte). Jednak na gołębi chód mogą mieć wpływ źle dobrane, za duże obuwie oraz nieprawidłowy sposób, a nawet to w jakich pozycjach dziecko siada.

Dobrą praktyką w korygowaniu wad postawy związanych z koślawością kolan
i ustawianiem stóp do wewnątrz w czasie chodu jest zachęcanie dziecka do jazdy na rowerze (z pedałami), siadania po turecku, wykonywania ćwiczeń, które wzmacniają rotatory zewnętrzne oraz rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego i innych skróconych struktur istotnych dla danego problemu.

Zalecamy, aby stopę prawidłowo stymulować już od najmłodszych lat. Pracę warto zacząć z dzieckiem kilkuletnim, tak by wspierać rozwój dziecka do zakończenia jego wzrostu kostnego. Prawda jest taka, że im wcześniej rozpoczniemy korekcję wady, tym będzie ona łatwiejsza do wyprowadzenia.

Naszym celem jest wsparcie i pomoc w poprawie kontroli postawy ciała Waszych pociech.