Rozejście kresy białej

Rozejście mięśnia prostego brzucha (Diastasis Recti) dotyczyć może zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku. Najczęściej diagnozowane jest wśród kobiet w ciąży i po porodzie co wiąże się z licznymi zmianami zachodzącymi w kobiecym ciele w czasie 9 miesięcy ciąży.

 

Rozstęp mięśnia prostego brzucha najczęściej objawia się uwypukleniem w linii środkowej ciała, szczególnie w miejscu gdzie głowy mięśnia prostego są od siebie najbardziej oddalone, czyli w okolicy pępka i powyżej. Szczególnie zauważalne zmiany występują podczas napinania brzucha (np. przy podnoszeniu głowy do góry w czasie leżenia na plecach lub podczas wstawania z łóżka bez użycia rąk) gdyż wzdłuż brzucha uwidacznia się  uwypuklenie w kształcie stożka. W zależności od stanu kresy i rodzaju rozejścia, po porodzie można zauważyć również zagłębienie wzdłuż kresy białej. Ponadto można zauważyć:

 

Planując ciążę (pierwszą czy kolejną), będąc w jej trakcie lub bezpośrednio czy wiele lat po porodzie, zawsze jest odpowiedni moment aby zacząć dbać o swój organizm, w tym o brzuszek. Jeśli właśnie urodziłaś, fizjoterapię można rozpocząć już od pierwszych dni po porodzie, wykorzystując czas połogu, kiedy jest duża elastyczność i podatność ciała na wszelkie zmiany. Im później zacznie się rehabilitację, tym trudniej i dłużej może ona przebiegać przez utrwalone nieprawidłowe nawyki oraz zmiany w aparacie mięśniowo-szkieletowym i trzewnym.

 

Rozejście kresy białej jest konsekwencją różnego rodzaju zaburzeń (zarówno mechanicznych jak i funkcjonalnych) występujących w obrębie przedniej ściany brzucha oraz całego organizmu.

 

Bardzo dobrze poddaje się terapii manualnej połączonej z ćwiczeniami i edukacją pacjentki.

 

Zmiana nawyków postawy ciała, wstawania z łóżka, kładzenia się, dźwigania, toalety, diety jest niezwykle istotna w gojeniu się kresy i jej powrocie do stanu prawidłowego.

OSTEO-MACH

  • Zajmujemy się diagnozą i leczeniem dysfunkcji w obrębie narządu ruchu oraz wspieramy naturalne zdolności organizmu do samoleczenia. Organizujemy profesjonalne kursy dla lekarzy i fizjoterapeutów.

INFORMACJE DODATKOWE

  • Godziny pracy:
    poniedziałek-piątek: 08:00-20:00
    sobota: 09:00-14:00
  • Konto bankowe:
    73 1050 1562 1000 0090 7894 6358

ODWIEDŹ NAS

NASI PARTNERZY